Конструкція септика
Септик – елемент системи зовнішньої каналізації індивідуального будинку, коли на ділянці забудови немає централізованої каналізації. Всі стоки з дому потрапляють в септик, де фільтруються і очищаються до певного рівня. Тверді залишки залишаються в септику, а з нього виходить відносно чиста вода. Спробуємо розібратися, як же влаштований і працює септик.
Оскільки мова йде про органічні відходи, то головний розкладаючий фактор – це бактерії. По суті, септик – це резервуар, де затримуються тверді фракції відходів і руйнуються бактеріями. Основу септика складають залізобетонні кільця або спеціальні пластикові резервуари.
Конструкція септика максимально уповільнює протікання води, щоб бактерії встигали зруйнувати органічні відходи і осадити їх. Тому, септик конструктивно поділяють на кілька секцій: для первинного очищення; бродильна камера, де працюють бактерії; для доочищення та відведення.
Відходи потрапляють в перший відсік первинного очищення. Від другого відсіку він відокремлений верхньою перетинкою, з краєм вище середнього рівня води. Таким чином основні тверді і важкі відходи просто осядуть на дно в першому відсіку септика. А забруднена вода з невеликими органічними відходами потраплять у відсік бродіння. Тут, під дією бактерій відходи розкладуться. Велика їх частина знову ж впаде на дно у вигляді осаду (продуктів діяльності бактерій), а вже відносно очищена рідина піде в третій відсік через таку ж верхню перетинку.
Коли і третій відсік септика пройдено – стічна вода йде у фільтруючий елемент. Це може бути ще одна ємність із засипанням разнофракціоннимі фільтруючими матеріалами: гравій, щебінь, пісок. Замість такої ємності може зійти і т.зв. фільтруюча траншея, засипана дрібним щебенем, піском, яка працює за тим же принципом.
На випадок пікових навантажень – підвищеного стоку відходів передбачають компенсуючий бак, який бере на себе несподівані навантаження. Важливо пам'ятати, що септик необхідно своєчасно очищати. Для цього раз на 1-2 роки (залежно від параметрів септика і активності експлуатації каналізації), викликають асенізатор.