Сайт
Головна - Дах і покрівля - Розрахунок кроквяної системи

Розрахунок кроквяної системи

Кроквяна система будинку – відповідальна конструкція, тому її необхідно розраховувати на навантаження. Звичайно, дахи будинків-котеджів в індивідуальному будівництві не вимагають дуже вже прискіпливого розрахунку з позицій опору матеріалів, але прикидку зробити необхідно. Про те, як правильно розрахувати кроквяну систему даху приватного будинку ми і поговоримо зараз.

Кроквяна система найчастіше виготовляється з хвойного дерева (сосни, ялини, модрини, кедра) з вологістю до 18-20%. Через те, що конструкції даху можуть прийняти удар атмосферної вологи та інших агресивних факторів, деревину кроквяної системи обробляють гідрофобними і антисептичними розчинами, а також, антіперенами – протипожежними сумішами.

При розрахунку на навантаження, дах сприймає різні за часом дії впливи – короткочасні, постійні, особливі. Постійні – це, наприклад, власна вага даху. Короткочасні навантаження – це сніг, робітники на даху, вітрове навантаження. Особливі навантаження – це наприклад торнадо або землетрус.

Снігове навантаження розраховують у зв'язку з картою регіонів за формулою S = Sg * m, де Sg - вага снігу на метрі квадратному, m - коефіцієнт снігового навантаження. Для України Sg = 120, а для середньої смуги Росії Sg = 180. Коефіцієнт m залежить від параметрів даху, а саме – від кута нахилу. При куті нахилу менше 25 град – m = 1. При 25-60 град – m = 0,7. При кутах більше 60 град – m приймається близьким до нуля і не враховується.

Вітровий вплив на конструкцію даху. Вітрове навантаження розраховується для певної висоти за формулою – W = Wo * k, де Wo – нормальна вітрове навантаження для певного регіону; k – коефіцієнт залежить від висоти і характеру місцевості. Для України і для середньої смуги Росії Wo = 23. Для будов висотою до 5м, k = 0.5-0.75; для висот 5-10м – k = 0.65-1.

На малюнку показані деякі типові конфігурації кроквяної системи даху котеджу. A і B – для прольотів між стінами до 6м. C і D – до 12м. E – до 16м.

Кроквяні системи

Фото Каркас