Сайт
Головна - Інші технології - Дерев'яні будинки зруби

Дерев'яні будинки зруби

Більша частина території стародавньої Русі славилася своїми густими лісами. У деревині не було дефіциту. Цілком логічно, що саме вона була основним будівельним матеріалом. З цільих, очищених від кори колод, будувалися князівські палаци, військові фортеці та хати простих людей. Це було ще тисячу років тому, а може і ще раніше. Будівництво будинків з деревини й сьогодні дуже популярне на пострадянському просторі. І звичайно, що найкращі майстри з будівництва зрубів - у нас. Досвіду – хоч відбавляй!

Зруби - така загальна назва будинків з цілісного масиву дерева. Вона пішла від того, що будинки збиралися за допомогою рубаних замків, без єдиного цвяха. Так-так, з деревом в стародавній Русі проблем не було, а от метал - був дорогим.

Звичайно, сучасні будівельні технології багато в чому вже обставили давню технологію дерев'яного зрубу. І швидкість спорудження будинку під ключ - кілька сезонів через усадки будинку. І деревина - стала дорогим матеріалом. Але багато хто не уявляє собі іншого будинку - окрім дерев'яного зрубу.

По суті, технологія дерев'яного будівництва не зазнала змін з давніх часів. Вона настільки проста і самодостатня, що технічному прогресу нічого в неї додати. Тому, як будували зруби тисячу років тому, так і будують в наші дні. За допомогою звичайних сокир і простих дідівських пристосувань.

Єдине можна згадати появу технології оциліндровки колод. Колоди на спеціальних верстатах очищають від кори і вирівнюють нерівності поверхні. Така додаткова обробка дещо спрощує збирання зрубу. Робить стіни будинку більш привабливими і гладкими. Проте деякі фахівці стверджують, що при оциліндровці порушується структура поверхні деревини. Що призводить до більш швидкого псування і гниття. Спірна думку, але вона є. Проте, більшість зрубів і зараз будується із звичайних очищених колод, без будь-якої оциліндровки.

Рубка зруба в лапуОсновний матеріал для зрубів - деревина хвойних порід. Перш за все, це - сосна. А також ялина, кедр, модрина. Хвойна деревина має непогані механічні властивості. За рахунок високого вмісту смол, деревина довговічна, мало схильна до гниття. Твердість її висока, але все ж, дозволяє механічну обробку.

Рубка зруба в чашуІснує кілька варіантів з'єднання для рубки зрубу. Основні з них: «в лапу» і «в чашу». Рубка «в лапу», це коли кінці колод стесуються на половину. Колоди зістиковуються цими ділянками, і так ряд за рядом набираються стіни. При способі рубки «в лапу» виходять рівні кути, що дозволяє застосовувати різні варіанти зовнішньої обробки (хоча зроблені з колод стіни зрубу гарні самі по собі і рідко обробляються додатково). Спосіб рубки «в чашу» дозволяє краще захистити кути будинку від продування. Цей спосіб полягає в наступному. Трохи відступивши від краю колоди, у ній вирубують виїмку, приблизно на пів діаметру. Таку ж виїмку вирубають в іншій колоді, але в протилежному напрямку. Цими виїмками-чашами з'єднуються колоди в кутах. Так виходять з'єднання. Кінці колод дещо виступають за площину стін, що додає зрубу характерні обриси.

Фото Каркас