Сайт
Головна - Саманні будинки - Саман - диво-матеріал

Саман - диво-матеріал

Саман - один з найдавніших будівельних матеріалів. Мабуть, вони ровесники з землебітом. А старше будинків з саману, у людській історії, лише природні печери. Не дивлячись, на давню історію, саман не зійшов повністю з арени будівельних матеріалів. Звичайно, з саману сьогодні не будують урядових будівель і промислових об'єктів, як це було в Давньому Вавілоні, але в індивідуальному будівництві, саман сьогодні повертає колишню популярність.

Енергоефективне житло з мінімальною собівартістю - це не фантастика, це саманні будинки. Саман - це суміш глини, соломи і води. У результаті застигання цієї суміші, виходить будівельний матеріал з унікальними властивостями, що залежать від пропорцій компонентів. Виділяють важкий і легкий саман. Важкий саман - це матеріал для стін, що дозволяє виготовляти несучі конструкції будинку. Легкий саман - може служити тільки як утеплювач, і їм набиваються дерев'яні каркаси.

Важкий саман - це, орієнтовно, 2-3 частини глини і 1 частина соломи. Вода додається в кількості, достатній для рівномірного перемішування компонентів, але при цьому, маса повинна бути достатньо в'язкою. Перестаратися з рідиною - не смертельно, але вигнати її з суміші буде складніше, ніж заздалегідь вгадати. Зазначати точну кількість води, не має сенсу, тому що для приготування саману використовуються різні глини, і правильну консистенцію можна підібрати тільки на пробних замісах.

Важкий саман, призначений або для формування блоків, з яких потім викладаються стіни. Або, стіни формуються в знімних опалубка. Встановлюється ряд опалубки, набивається масою саману. Після застигання шару, опалубку знімають, переставляють вище і формують наступний шар. Для кращого зв'язку між шарами саману бажано застосовувати вертикальне армування стін. Так виростають стіни, форма яких залежить від конфігурації опалубки. Дуже часто, в саманових будинках присутні округлі форми, тому що опалубка, скажімо, з металевих пластин, дозволяє це реалізувати без проблем.

Після остаточного застигання та висихання, важкий саман стає твердим, як камінь. Матеріал виходить неслоїстим (аморфним), а солома, що перебуває всередині, дає ефект арматури, що робить цей матеріал унікальним за своїм інноваційними властивостями, при тому, що йому не одна тисяча років.

Легкий саман - це, як вже було сказано, матеріал для наповнення дерев'яного каркаса. Солому (частіше житню) вимочують у ямі, з розчиненою, до досить рідкого стану, глиною. Потім солому виймають на спеціальний лоток і дають зайвій вологзі стекти. У результаті, кожна соломинка виходить вкритою тонкою глиняного плівкою. Такою підсохлою соломою набивають стіни каркаса. У кінцевому підсумку, стіни, утеплені легким саманом - чудово тримають тепло, дихають і абсолютно не бояться вогню.

Ось такий, диво-матеріал - саман!

Фото Каркас