Утеплення каркаса
Дерев'яний каркасний будинок в цілому і його стіни, зокрема - це складна багатошарова система. Кожен елемент, матеріал в каркасному будинку володіє своїми, особливими властивостями і виконує специфічні функції. В цьому суть багатошарових стін і саме в такому розподілі всіх функцій огороджувальних конструкцій між різними матеріалами - і укладено ряд переваг цих технологій.
В сьогоднішній статті ми поговоримо про утеплення каркасного будинку. Для каркасних конструкцій використовуються різні утеплювачі, та методики їх установки відрізняються в залежності від ділянки будівництва (перекриття, стіни, перегородки, дахи).
Спершу уточнимо, якими ж саме утеплювачами користуються в каркасному будівництві.
- Мінеральна вата;
- Скловолокно;
- Базальтова вата;
- Пінопластові плити;
- Ековата;
- Легкий саман; бавовна; целюлоза;
Мінеральна вата - мабуть, найкращий утеплювач для дерев'яних каркасних будинків. Мінвата вологостійка, не підтримує горіння, має високий коефіцієнт теплоізоляції, екологічно безпечна і зручна в роботі. До недоліків мінеральної вати можна вважати високу ціну і деяку схильність згодом просідати в отворах каркаса.
Скловолокно - дешевше мінвати, але вимагає роботи тільки з дотриманням запобіжних заходів робітниками. Також скловата значно більш гігроскопічна, що тільки є добре. Скловата і мінеральна вата в рівних ступенях можуть застосовуватися для всього каркасного будинку в цілому, і для даху, і для стін, і для перекриттів.
Базальтова вата представлена у вигляді досить товстих і жорстких плит. У неї трохи нижче теплоізоляційні показники, та й різати її не так зручно, як звичайну мінеральну вату. Але у даного типу утеплювача є свої серйозні переваги. По-перше, досить хороші ціни. По-друге, плити базальтової вати добре тримають форму. Базальтовий утеплювач часто застосовують в перекриттях, де є підвищений ризик просідання утеплювача по всій площі. У стінах базальтову вату також можна використовувати, але це практикується рідше.
Пінополістиролові плити зручні також тим, що вони не дають усадки з часом, не дороги, зручні в монтажі. Зате пінопласт горючий і далеко не нешкідливий в процесі експлуатації, в плані екологічної чистоти.
Ековата - це дуже цікавий вид утеплювача, який розпилюють в необхідний простір між каркасними конструкціями, попередньо зашивши прорізи пароізоляцією. Ековата дуже ефективна, але дорога. І ще не сильно поширена в країнах СНД.
При проектуванні каркасного будинку, вже відразу враховують якої товщини повинен бути шар утеплювача і під ці габарити вибирають товщину каркаса. Так що, для однієї і тієї ж кліматичної зони і виду утеплювача - товщина стін та інших каркасних конструкцій буде приблизно однакова. У дах і нижнє перекриття, як найвідповідальніші ділянки укладають полуторний шар утеплювача. У стіни зовнішні - одинарний. У внутрішні перегородки - не більше, ніж вимагає звукоізоляція.